Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter-Ramavtal 2020 Tekniska konsulttjänster- Byggnadsfysik och lufttäthet
Referensnummer: FAST 2019-00434
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget som konsult inom byggnadsfysik och lufttäthet avser att aktivt leda, granska och följa upp fuktsäkerhets- och lufttäthetsarbeten i alla delar av byggprocessen vid ny-, om- och tillbyggnad inom Västfastigheters fastighetsbestånd.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 71335000 Tekniska undersökningar, 71631000 Teknisk besiktning, 71632000 Teknisk provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen