517410-2021 - ÄndringSverige-Umeå: Företagshälsovård
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utredning, stöd och behandling av alkohol, droger och spel
Referensnummer: 21216
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med tjänsterna är att beställare ska få stöd och hjälp i att identifiera, utreda och behandla riskbruk, skadligt bruk, beroende och medberoende på grund av alkohol, droger och spel. Processen ska ge individen stöd och vägledning till ett liv utan riskbruk, skadligt bruk, beroende och medberoende. Då det finns stöd i forskning att motivationen är en viktig faktor för ett lyckat resultat, är vi som köpare av tjänst angelägna att erbjuda våra medarbetare möjligheten till individuell behandling eller gruppbehandling.