517443-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Djurprodukter och liknande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötselartiklar till hund
Referensnummer: FM2023-4097
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03140000 Djurprodukter och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten har behov av att köpa skötselartiklar till tjänstehundarna som ingår i Försvarsmaktens Hundtjänstenheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03140000 Djurprodukter och liknande produkter, 03142000 Djurprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser skötselartiklar till Försvarsmaktens hundar, huvudsakligen av rasen schäfer, men även andra raser förekommer. Med skötselartiklar avses koppel, halsband, klotänger, matskålar, leksaker och dylikt. Utöver dessa standardtillbehör förekommer tränings- och dressyrredskap och tillbehör såsom munkorgar, spårlinor, m.m. Fullständig lista med skötselartiklar finns i Bilaga 2 - Prisfil samt i Krav 4.2 och 4.4 i Bilaga 1 Anbud. Försvarsmaktens hundverksamhetsställen är spridda från Luleå i norr och till Ronneby i söder. Upphandlingen avser ett helhetsåtagande för hela Sverige och avsikten är att teckna avtal med en (1) leverantör. Uppskattat inköpsvärde per år är ca 1.500.000 kronor. Värdet bygger på statistik och inga garantier lämnas för inköpsvärdet för det kommande avtalet.