517448-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Kungshamn: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsulttjänster projektering ombyggnation av Hunnebohemmet
Referensnummer: KA 2018/1090
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunen avser att med det underlag och önskemål som verksamheten tillsammans med Samhällsbyggnad projektledning arbetat fram ihop med konsult, genomföra en ombyggnation av befintlig byggnad till ett mer ändamålsenligt lägenhetsboende för gruppen dementa samt en korttidsboende.
Avtal kommer tecknas med en konsult som ansvarar för alla discipliner som ingår i uppdraget för att projektera färdiga handlingar av ombyggnationen, totalentreprenad.
För mer detaljer se förfrågningsunderlaget med bilagor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen avser att med det underlag och önskemål som verksamheten tillsammans med Samhällsbyggnad projektledning arbetat fram, genomföra en ombyggnation av befintlig byggnad till ett mer ändamålsenligt lägenhetsboende för gruppen dementa samt en korttidsboende.
Avtal kommer tecknas med en konsult som ansvarar för alla discipliner som ingår i uppdraget för att projektera färdiga handlingar för en totalentreprenad av ombyggnationen.