517609-2022 - PlaneringSverige-Västerås: Medicinsk utrustning
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hearing instrument för molekylär detektion av gastrointestinala patogener
Referensnummer: IN-IN22-0401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Västmanland har för avsikt att starta upphandling av 1-2 CE-IVD märkta instrument för molekylär detektion av följande gastrointestinala patogener i human feces:
Viruspanel: adenovirus, astrovirus, norovirus, rotavirus och om möjligt sapovirus
Parasit-panel: Giardia, Cryptosporidium och Entamoeba histolytica
Bakterie-panel: Salmonella, Yersinia, Shigella, sjukdomsframkallande Escherichia coli (ETEC, EHEC/STEC), Campylobacter, Plesiomonas, Vibrio och om möjligt Aeromonas.
Clostridium difficile-toxin – fördelaktigt om 027 urskiljs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen