517621-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Tierp: Persondatorer
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HÄKTÖ Datorer med tillbehör 2017
Referensnummer: 2017-99
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30213000 Persondatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att ansöka om att få lämna anbud i upphandlingen av datorer, kringutrustning, tillbehör och tjänster.
Tierps kommun som företrädare för kommunerna Håbo, Älvkarleby, Knivsta, Tierp, Heby och Östhammar inbjuder Er att inkomma med i den gemensamma upphandlingen Datorer, kringutrustning, tillbehör och tjänster 2017, i enlighet med detta dokument med tillhörande bilagor och lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30213000 Persondatorer, 30213300 Stationär dator, 30213500 Handdatorer, 30230000 Datorrelaterad utrustning, 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30237000 Delar och tillbehör till datorer, 30237100 Delar till datorer, 30237200 Datortillbehör, 30237300 Datormateriel, 51610000 Installation av datorer och databehandlingsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen