517646-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Arbetskläder för män
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profil- och arbetskläder
Referensnummer: 2.5.11-12370/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud.
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende profil och arbetskläder.
Upphandlingen är indelade i två (2) delar, se nedan, och anbud lämnas således avseende helheten per del. Anbud kan lämnas på en eller två delar. Varje del kommer att utvärderas var och en för sig i upphandlingen.
Delar.
Del 1: Jordbruksverket.
Del 2: Distriktsveterinärerna.
Uppgiften om volym, som anges i förfrågningsunderlaget är bara en vägledning och kan därför komma att variera, öka eller minska under ramavtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18130000 Specialarbetskläder, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18141000 Arbetshandskar, 18234000 Byxor, 18235300 Sweatshirts, 18235400 Västar, 18331000 T-tröjor, 18424400 Vantar, 18443340 Kepsar, 18812200 Gummistövlar, 18815000 Stövlar, 18815100 Kängor, 18830000 Skyddsskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tidsgränser.
Sista anbudsdag.
Vi ska ha fått ditt anbud senast: 2018-01-29 23:59.
Anbudets giltighetstid.
Ditt anbud ska vara giltigt till och med: 2018-06-30.
Service och support.
Leverantören ska erbjuda en specifik kontaktperson till Jordbruksverket. Kontaktpersonen ska kunna svara på frågor gällande produkter,beställningar, leveranser, reklamationer, restleveranser priser med mera.
Vid frågor per mail ska dessa besvaras inom 5 timmar.
Leverantören ska i nedanstående fritext ruta ange kontaktpersons namn, mailadress och telefonnummer.
Leverantören ska erbjuda en specifik kontaktperson till distriktsveterinärerna. Kontaktpersonen ska kunna svara på frågor gällande produkter, beställningar, leveranser, reklamationer, restleveranser priser med mera.