517647-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jokkmokk: Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kontorsförbrukning LKF
Referensnummer: 2017-170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
KONTORSFÖRBRUKNING 2017 LKF.
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av kontorsförbrukning för Jokkmokks kommun, Kiruna kommun, Pajala kommun, Lapplands Kommunalförbund (LKF) samt bolagen Jokkmokkshus, Jokkmokks Värmeverk AB, Tekniska Verken i Kiruna AB, Kirunabostäder och Pajalabostäder AB. Anbud ska grunda sig på de förutsättningar och villkor som anges i förfrågningsunderlaget och kravspecifikationen.
Denna upphandling omfattar deltagande myndigheters inköp av kontorsförbrukning. Samtliga positioner som finns angivna i specifikationen kommer inte att köpas av samtliga deltagande myndigheter.
Avtalstiden löper i två år. Avtalet skall därefter kunna förlängas med ytterligare 1 år i taget vid två tillfällen med oförändrade villkor om beställare så önskar. Förlängningsklausul kommer ej att tillämpas per automatik. Exakta datum fastställs vid avtalstecknande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30170000 Märkningsmaskiner, 30192000 Kontorsmateriel, 30192121 Kulspetspennor, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30193000 Pärmar, mappar o. d., 30193400 Bokstöd, 30197600 Förädlat papper och kartong, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 30199200 Kuvert, korrespondenskort och brevkort, 30199700 Tryckt kontorsmateriel utom formulär, 31510000 Elektriska glödlampor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
INFORMATION.
Denna upphandling omfattar deltagande myndigheters inköp av kontorsförbrukning. Samtliga positioner som finns angivna i specifikationen kommer inte att köpas av samtliga deltagande myndigheter. Kiruna kommuns avtal (inkl kommunala bolag) ska inte omfatta batterier och ljuskällor eftersom de artiklarna finns på andra avtal.
Angivna summor i detta underlag är beräknade årsförbrukningar och kan komma att över- eller underskridas. Antagen leverantör är skyldig att tillgodose verklig efterfrågan i förfrågningsunderlagets angivna villkor. Volymer kan komma att förändras under avtalstid på grund av politiska beslut och organisationsförändringar.
OMFATTNING PÅ ANBUD.
Varje kommun inkl. dess bolag utvärderas för sig och det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet för resp. kommun kommer att antas. Anbudsgivare ska därför ange vilken /vilka kommuner (inkl. kommunernas bolag) de lämnar anbud på. Det är dock inte möjligt att lämna anbud på delar av en kommuns omfattning.
Vinnande anbud ska kunna leverera ett normalt kontorsvarusortiment. Exempel på efterfrågade artiklar - se anbudsprisbilaga, bilaga 3.
UPPHANDLINGSFORM OCH AVTALSTYP.
Denna upphandling är en öppen upphandling enligt Lagen om Offentlig Upphandling (2016:1145). Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop under avtalstiden med samtliga villkor fastställda. Det samlade värdet på kontraktet uppskattas till ca 3,8 miljoner kr per avtalsår inom den nu gällande avtalsperioden (där även en mindre del skolförbrukning ingått) med följande ungefärliga fördelning: Kiruna 1,9 milj. Pajala 0,4 milj. Jokkmokk 0,7 milj. LKF 0,8 milj.
Anbud skall vara skrivet på det svenska språket. All dokumentation och kommunikation ska ske på svenska. Anbudet skall vara bindande i 90 dagar efter sista anbudsdag.
Anbud kan enbart lämnas elektroniskt!
Instruktioner om hur ni lämnar in ert anbud finns på www.opic.com/sv/tendsign/
Välkomna med era anbud!