517651-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
KAKS Lilla frukt o grönt & lilla mejeri
Referensnummer: 17/146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning.
Köping, Arboga, Kungsör och Surahammar (KAKS) inbjuder er att lämna anbud på kommunernas behov av mejeriprodukter samt frukt, grönt & potatis. Upphandlingen samordnas av Örebro kommuns upphandlings- och uppföljningsavdelning och baseras på de villkor och förutsättningar som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
161101-171031 köpte kommunerna mejeri för 1,9 miljoner kronor samt frukt, grönt & potatis för 5,8 miljoner. Angiven volym är endast en uppskattning, inga volymer garanteras under avtalsperioden. Upphandlingen omfattar cirka 150 leveransadresser.
Orgnr: Upphandlande myndighet:
21 20 00 - 2114 Köpings kommun (3 500 000 SEK)
21 20 00 - 2122 Arboga kommun (2 500 000 SEK)
21 20 00 - 2056 Kungsörs kommun (1 000 000 SEK)
21 20 00 - 2031 Surahammars kommun (1 100 000 SEK)
Avtalslängd är 2 år med möjlighet till förlängning 1+1 år. Tänkt avtalsstart är 2018-05-01.
Välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15511000 Mjölk, 15512000 Grädde, 15551000 Yoghurt och övriga syrade mjölkprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Frukt och grönt respektive mejeriprodukter för utvalda beställande enheter.
Avtalslängd är 2 år med möjlighet till förlängning 1+1 år. Tänkt avtalsstart är 2018-05-01. Ytterligare upplysningar om kommunerna finns att läsa på respektive kommuns hemsida.
För kännedom - kommunerna ovan har så kallade "skafferiavtal" med lokala livsmedelsbutiker. Syftet med dessa avtal är att de ska avändas vid pedagogiska inköp och vid mindre inköp av akut karaktär.
Uppdelning av kontrakt.
Den här upphandlingen har två varugrupper. Anbud kan dock enbart lämnas för båda tillsammans. Avtal kommer att tecknas med en leverantör för båda varugrupperna. Anledningen till att kontraktet inte delas upp är att leveransstrukturen för de fyra kommunerna är för omfattande för att motivera två separata leverantörer för de totala volymer det här är fråga om.