517763-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Flygtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skogsbrandsbevakning med flyg
Referensnummer: 452-7523-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60445000 Flygtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härmed inbjuds leverantörer att lämna anbud avseende upphandling av skogsbrandsbevakning med flyg inom Uppsala län och delar av Stockholms län.
Bevakningen ska kunna utföras enligt Länsstyrelsens plan för Skogsbrandsbevakning med flyg i Uppsala län 2020 och aktuell flygslinga i bevakningsområdet omfattar en sammanlagd flygsträcka på ca 340 km
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60442000 Bekämpning av skogsbränder från luften, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härmed inbjuds leverantörer att lämna anbud avseende upphandling
Av skogsbrandsbevakning med flyg inom Uppsala län och delar av Stockholms län.
Avtalsperioden för kontraktet planeras till 2021-01-01 - 2021-12-31. Länsstyrelsen kan vid behov förlänga avtalet 4 gånger á 12 månader.
Uppdragets omfattning
Uppdraget avser Skogsbrandsbevakning med flyg inom Uppsala län och delar av Stockholms län.
Bevakningen ska kunna utföras enligt Länsstyrelsens plan för Skogsbrandsbevakning med flyg i Uppsala län 2020. (Bifogas). Aktuell flygslinga i bevakningsområdet omfattar en sammanlagd flygsträcka på ca 340 km.
Bevakningen sker på begäran från Länsstyrelsen i Uppsala län eller den som länsstyrelsen delegerat denna befogenhet till. Bedömningen grundas huvudsakligen på SMHI:s prognoser för skogsbrandrisker. Bevakningen blir aktuell då bevakningsområdet allmänt har brandriskvärde 4,5 eller 5E. Vid lokala avvikelser eller vid t.ex. åska kan räddningscheferna i de drabbade områdena begära extra flygning genom samverkan med Länsstyrelsen eller den Länsstyrelsen delegerat till. Bevakningen sker normalt under tidsperioden 1 april - 30 september.