517768-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Pyrotekniska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Distraktionshandgranater
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser ett ramavtal som ska tillgodose Polismyndighetens och norska Politiets fellestjenester behov av distraktionshandgranater.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39225500 Pyrotekniska produkter, 35331300 Granater
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 11 000 000,00 SEK
exkl. moms