517776-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Skjutvapen
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
GLOCK PISTOL 16A, 88C2 AND 88D /T
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
SwAF needs to complement the existing weapon system with GLOCK Pistol 88D /T, 88C2, and 88D. The system with its versions is the only pistol system in operation in the SwAF today. The complement procurement includes a small number of pistols to cover an increased need and to replace pistols that have passed technical life. The supplement includes three versions of existing pistols.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35320000 Skjutvapen, 35320000 Skjutvapen
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 7 986 600,00 SEK
exkl. moms