Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Grafiskt verksamhetsstöd
Referensnummer: 20/173
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus har behov av att införa ett systemstöd för grafisk redovisning av byggnadsinformation. Relationshandlingar utgör en grund för Akademiska Hus att kunna spåra fastighetstillgångar som area, fastigheter, byggnader, plan och utrymmen. Akademiska Hus behöver kunna grafiskt redovisa vilka utrymmen som hyrs ut och till vilken hyresgäst samt spåra vart komponenter ligger placerade i husen. Systemet behöver kunna kommunicera data med övriga av verksamhetens system där Faciliate är centralt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48100000 Programvara för särskild industri, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72512000 Dokumenthanteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen