517835-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Fjugesta: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts med skolbuss i Lekebergs kommun
Referensnummer: 20/13
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Lekebergs kommun inbjuder er att lämna anbud på upphandling av skolskjutstrafik med skolbuss.
Uppdraget omfattar skolskjuts med skolbuss samt övriga elevresor för Lekebergs kommun (organisationsnummer 212000-2981). De specificerade fordonen kommer utöver skolskjutsen också användas för övriga elevresor inom verksamheten för Kultur- och bildningsförvaltningen. Uppdraget genomförs i huvudsak inom Lekebergs kommun men kan även innebära resor till närliggande kommuner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34120000 Motorfordon för transport av tio personer eller fler, 34121000 Bussar, 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Uppdragsbeskrivning
Uppdraget omfattar skolskjuts med skolbuss samt övriga elevresor för Lekebergs kommun (organisationsnummer 212000-2981).De specificerade fordonen kommer utöver skolskjutsen också användas för övriga elevresor inom verksamheten för Kultur- och bildningsförvaltningen. Det handlar framförallt om undervisningsresor såsom till och från simundervisning, idrottsundervisning, språkundervisning, slöjdundervisning, m.m. samt utflyktsresor, kulturresor eller liknande för resp. skola. Ingen extra ersättning utöver den ordinarieersättning, reglerat med prismodellen i avtalet, utgår för dessa resor.
Skolskjutsuppdraget ska präglas av ett tydligt och systematiskt samarbete mellan Kommun och Leverantör i syfte att utveckla och anpassa uppdraget efter de förutsättningar som gäller. Uppdraget genomförs i huvudsak inom Lekebergs kommun men kan även innebära resor till närliggande kommuner.