517859-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Medicinsk utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avdelnings- och operationsinstrument samt gipsverktyg
Referensnummer: RJL 2023/397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
upphandlingen omfattas av Region Jönköping läns behov av avdelnings- och operationsinstrument samt gipsverktyg i medium och premiumkvalitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33162200 Operationsinstrument
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
upphandlingen omfattas av Region Jönköping läns behov av avdelnings- och operationsinstrument samt gipsverktyg i medium och premiumkvalitet. Produktområden som omfattas är till exempel; nålförare, peanger, pincetter och saxar.
Omfattning
Uppdraget avser leveranser av produkter inom följande områden:
Borste
Gips
Hake
Håravkortning
Nageltång
Nålförare
Olja
Peang
Pincett
Rostfritt
Sax
Tång
Ögoninstrument
Övrigt, produktgrupp i produktspecifikationen
Upphandlingen omfattar även övrigt produktsortiment för att täcka köparens totala behov av avdelnings- och operationsinstrument.
Uppdraget ska genomföras i den omfattning och i enlighet med de krav och villkor som anges i upphandlingsdokumenten.
Uppdragets innehåll och omfattning specificeras i upphandlingsdokumentets Kravspecifikation och i Bilaga Produktspecifikation.
Avtalsperiod
Avtalet träder ikraft när det undertecknats av båda parter, dock tidigast 2023-09-01. Avtalet gäller sedan i 24 månader.
Förlängning av avtalsperioden kan ske vid flera tillfällen. Den totala förlängningsperioden kan dock maximalt uppgå till 24 månader.
Skulle Köparen inte vilja förlänga avtalet, eller vilja förlänga avtalet kortare tid än tolv månader per avtalsperiod, skickar Köparen skriftligt meddelande om detta, senast tre månader innan avtalsperiodens utgång.
Om inget sådant skriftligt meddelande skickas, förlängs avtalet automatiskt med tolv månader i taget med oförändrade villkor. Efter sista avtalsperiodens utgång upphör avtalet att gälla.
För det fall att angiven avtalsperiod i avtalets sidhuvud avviker från avtalstiden som anges ovan ska avtalstiden enligt detta avsnitt gälla.
Upphandlingsvärde
Uppskattat värde för den aktuella upphandlingen är 4 000 000 SEK.
Takvolym för detta ramavtal inklusive optioner är 6 000 000 SEK.
Notera att med takvolym avses den bestämda gräns för hur mycket som är tillåtet att köpa från ramavtalet och angiven takvolym inte är lika med den uppskattade volymen.
Samtliga i upphandlingsdokumenten redovisade värden och/eller volymer är uppskattade uppgifter och Köparen garanterar därför inte att dessa uppnås under avtalsperioden. Köparens avrop enligt kommande avtal står i relation till dennes behov vid varje tidpunkt under avtalsperioden.