Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elektronisk arkiveringstjänst
Referensnummer: 18/177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48329000 Bildbehandlings- och arkiveringssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Malmö stad, Kulturförvaltningen, genomför upphandling av leverans, support, drift och underhåll samt anpassning och vidareutveckling av en elektronisk arkiveringstjänst. E-arkivet skall levereras som en så kallad molntjänst.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48611000 Programvara för databas, 48810000 Informationssystem, 72212610 Programvaruutvecklingstjänster för databas, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72252000 Dataarkivering, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen