517899-2025 - Resultat
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal trafikutredningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal trafikutredningar
BeskrivningBeställaren avser att teckna ramavtal med totalt tre (3) anbudsgivare förutsatt att tre (3) anbudsgivare uppfyller samtliga krav och kvalificerar sig. Ramavtalet avses gälla från och med 2025-08-30 och under fyra (4) år från det datumet. Ramavtalet omfattar uppdrag inom trafikutredningar. Exempel på tjänster som omfattas är: utredningar, analyser och framtagande av underlag avseende trafik för olika planeringsskeden som idéstudier, strategier, policys, riktlinjer, förstudier och förprojektering.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112405:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation