517921-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gymnastik- och idrottsmaterial
Referensnummer: Ks 1016/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för successiva avrop avseende gymnastik-och idrottsmaterial, för inom- respektive utomhusbruk till skolor och övriga idrottsläggningar inom respektive kommun.
Upphandlande myndighet.
Arboga kommun.
Askersunds kommun.
Degerfors kommun.
Hallsbergs kommun.
Hällefors kommun.
Karlskoga kommun.
Kumla kommun.
Kungsörs kommun.
Köpings kommun.
Laxå kommun.
Lekebergs kommun.
Lindesbergs kommun.
Ljusnarsbergs kommun.
Nora kommun.
Surahammars kommun.
Örebro kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 15 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37410000 Utrustning till utomhusidrott, 37414000 Campingutrustning, 37420000 Gymnastikutrustning, 37422000 Räck, barrer och bommar för gymnastik, 37423000 Rep, ringar eller klätterutrustning för gymnastik, 37450000 Utrustning för sporter på plan eller bana, 37451100 Basebollar, 37451140 Slaghjälpmedel för baseboll, 37451150 Basebollhandskar, 37451700 Fotbollar, 37451900 Handbollar, 37451920 Handbollsutrustning för skolor, 37452400 Bollar till racketsporter, rackethandtag och -strängar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ramavtal för successiva avrop avseende gymnastik- och idrottsmaterial, för inom- respektive utomhusbruk till skolor och övriga idrottsläggningar inom respektive kommun.
Sortimentet av gymnastik- och idrottsmaterial ska även omfatta inredning till idrottshallar i skolor och kommunernas sporthallar inklusive reparationer av inredning.
Skolundervisningen omfattar hela grundskolan samt gymnasieskolorna. Även andra enheter inom kommunerna som tex. förskolor skall kunna avropa om så önskas.
Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.