517973-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bäddmaterial
Referensnummer: VF2017-0042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Madrass standard kallskum, madrass förebyggande, kuddar, madrassöverdrag, madrasskydd toppar, kuddöverdrag, draglakan och spärrskikt. Neonatalprodukter inom bädd med mera.
Upphandlingen.
Upphandlingens referensnummer och benämning är: VF2017-0042 Bäddmaterial.
Upphandlingens värde för 12 månader uppskattas till: 9 300 000 kr, dock kan inga volymer garanteras.
Avtalsperiod.
Avtalets beräknade startdatum: 2018-09-01.
Avtalets beräknade slutdatum: 2020-08-31.
Avtalslängden är 24 månader med möjlighet till 2 st förlängningsoptioner à 12 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 9 300 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
19200000 Textilier och tillhörande varor, 39143112 Madrasser, 39512300 Madrassöverdrag, 39512500 Örngott, 39515000 Gardiner, draperier, gardinkappor och rullgardiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ramavtal och omfattar följande produktgrupper:
50 - Skummadrass, extra brandsäker51 - Skummadrass förebyggande, med evakueringsfunktion52 - Skummadrass förebyggande för tyngre brukare 53 - Skummadrass förebyggande, ytskikt54 - Skum- och luftmadrass55 - Räddnings/evakueringsmadrass56 - Kudde, tvättbar57 - Kudde, tryckavlastande58 - Kuddöverdrag, flergångs59 - Örngott, engångs60 - Evakueringslakan61 - Brits-/bäddskydd med spärrskikt, engångs62 - Skydds-/draglakan, engångs63 - Täcke/filt, engångs64 - Positioneringskudde65 - Kilkudde66 - Avlastningsdyna67 - Höglägeskudde68 - Sittstöd för säng 69 - Avlastningskudde för häl/fot70 - Avlastningskudde för häl, enpatients71 - Avlastningskudde för häl, tvättbar72 - Avlastningskudde med överdrag 73 - Lagningstejp74 - Draperier engångs75 - Förflyttningslakan till lyft med 10 upphängningspunkter76 - Förflyttningslakan till lyft med 2/4-punktsbygel77 - Förflyttningslakan, engångsbruk78 - Glidlakan79 - Glidmatta, engångs80 - Skyddsfodral till Easyslide, engångs81 - Amningskudde 82 - Bäddstöd för nyfödda, flergångs83 - Bäddstöd för nyfödda, engångs84 - Cape med huva, för nyfödda85 - Babyfilt, flergångs86 - Positioneringskudde för tidigt födda barn87 - Skyddslakan för bäddstöd, engångs88 - Tillbehör till fototerapibädd89 - Ögonskydd vid fototerapi90 - Kläder till känguruvård91 - Säng för samsovning92- Sänghimmel för babysäng93 - Syntetskinn94 - Skyddsöverdrag till fasta takskärmar