518119-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgenutrustning
Referensnummer: 1877-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av röntgenutrustning för säkerhetskontroll inom Sveriges Domstolar i enlighet med upphandlingsdokumenten.
Observera att frågor som ställs under perioden 22/12-2017 - 7/1-2018 kommer att besvaras först under v. 2-2018.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33111000 Röntgenapparatur, 38582000 Röntgenutrustning för kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen