518242-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI HIV, Chlamydia, Herpes etc
Referensnummer: RFI202104
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Klinisk mikrobiologi, Karolinska universitetssjukhuset, önskar informera sig avseende helautomatiserad molekylärbiologisk diagnostik som kan, på samma instrumentation, utföra analys för följande agens:
Chlamydia trachomatis
HIV (viral load)
Hepatit C (viral load)
Hepatit E
Neisseria gonorrhoeae
Mycoplasma genitalium
Hepatit B (viral load)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen