518260-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Motorfordon
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leasing av Fordon
Referensnummer: 18/198
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser oerationell leasing för koncernens fordonspark.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34110000 Personbilar, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34140000 Tyngre motorfordon, 34144000 Motorfordon för särskilda syften
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund
B har idag avtal med Autolease/DnB Nor avseende operationell leasing samt administration av egenägda fordon. B har haft leasingformen operationell leasing under 10 års tid.
Nuläge
Ramavtalet med befintlig leverantör går ut 2019-03-31 och koncernen har behov av nytt avtal fr.o.m. 2019-04-01.
Syfte
Syftet är att upphandlingen ska generera ett ramavtal som medger en fördelaktig hantering av fordonsflottan som är rationell och ekonomiskt optimal för koncernen.
Omfattning
Denna upphandling omfattar leasing av B fordon. Omfattningen är ca. 270 st fordon som successivt kommer övergå till ny L varefter nuvarande avtal med operationell leasing löper ut samt ca. 200 st egenägda fordon med administrations avtal.
I dagsläget fördelar sig administrationsavtalen enligt följande:
Personbilar: ca 30 st Lastbil/Hjullastare: ca 60 st Lätt skåpbil/Lastbil: ca 10 Släpkärra: ca 100 st
Enskilda leasingavtal löper färdigt avtalstiden ut hos nuvarande leasingleverantör.
B har för avsikt att nyttja fordon som drivs med alternativa bränslen. Behovet gäller utan förbindelse. L är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp det kontrakt som blir en följd av denna upphandling.