518280-2019 - ÄndringSverige-Ronneby: Avfallsförbränning
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallsförbränning
Referensnummer: 19/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513300 Avfallsförbränning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar behandling genom förbränning av hushållens säck och kärlavfall (ca 23 000 ton per år).
Säck- och kärlavfall som denna upphandling avser innehåller såväl restavfall där matavfallet har sorterats bort som blandat hushållsavfall där matavfallet är kvar.
Upphandlingen görs gemensamt av de tre bolagen, Västblekinge Miljö AB, Ronneby Miljöteknik samt Affärsverken, Karlskrona.