518316-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av skepp
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Fartyget Sankt Erik
Referensnummer: 2.4-2019-1704
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50241000 Reparation och underhåll av skepp
II.1.4.
Kort beskrivning
Annonsen avser en ”frivillig förhandsinsyn” gällande tecknade av avtal om varvstjänster till fartyget Sankt Erik enligt ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering, då konkurrens av aktuell upphandling inte kan uppnås på grund av tekniska skäl enligt LOU 6 kap. 14§ punkt 2.
Upphandlande myndighet samt upphandlingens omständigheter beskrivs i annonsens bifogade dokument ”meddelande om frivillig förhandsinsyn”.
I samband med annonsens publicering ska en tio (10) dagars-avtalsspärr påbörjas.
Avtal kommer endast tecknas såtillvida upphandlingen ej blir föremål för en överprövning hos förvaltningsrätten, och således kan avtal tecknas tidigast tio dagar efter publiceringsdatumet av denna annons.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen