Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driva café och restaurangverksamet på KTH Openlab i Stockholm
Referensnummer: V-2018-0963
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55511000 Matsalstjänster och övrig kafeteriaverksamhet för särskild kundgrupp
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH bjuder in leverantörer att ansöka om att lämna anbud. De leverantörer som KTH sedan väljer kommer senare att få inbjudan om att lämna anbud.
Förusättningen för detta förfarande är avtalsformen tjänstekoncession.
Caféverksamheten kan anses utgöra en del av konceptet Openlab, vilket betyder att caféets profil måste uppfylla ett antal kriterier kring kvalitet, smakupplevelse, mijlö och hållbarhetstänkande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55330000 Kafeteriaverksamhet, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55510000 Matsalstjänster, 55512000 Drift av matsal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen