518391-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Uppsala: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maldi-Tof instrument
Referensnummer: Dnr SVA 2018/970
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens veterinärmedicinska anstalt (SVA) avser med denna frivilliga förhandsinsyn meddela att SVA har som intention att genomföra en upphandling av ett (1) nytt instrument av typen MALDI-TOF till Avdelningen för djurhälsa och antibiotikafrågor (DOA) genom förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt 6 kapitel LOU 17 § 2 st LOU (2016:1145).
SVA avser teckna avtal med Bruker Daltonics Scandinavia AB för utrustningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser resultera i ett avrop av ett Maldi-Tof instrument.