518448-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reparation, underhåll och installation av tvättstugeutrustning
Referensnummer: UH 2023-000122
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att tillgodose beställarens löpande behov av reparation, underhåll och installation av tvättstugeutrustning. Upphandlingen omfattar även reservdelar till tvättstugeutrustning.
Uppsalahem har cirka 743 Tvättmaskiner, 396 torktumlare, 209 manglar och 434 Torkskåp. Uppsalahem har fyra anställda tvättekniker som utför årlig service samt reparerar de maskiner vi har kompetens för.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen