518493-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Åkersberga: Diverse livsmedel och torrvaror
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel STONO 2021
Referensnummer: 2020-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15890000 Diverse livsmedel och torrvaror
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs som en samordnad upphandling av Stockholm Nordost (STONO).
Upphandlingen omfattar att tillhandahålla livsmedel avseende kött, chark, fisk, djupfryst, kolonialvaror och mejeriprodukter. Den precisa omfattningen och beskrivningen av efterfrågade produkter och villkor framgår av upphandlingsdokumenten.
Upphandlande myndigheter:
- Österåkers kommun
- Vallentuna kommun
- Danderyds kommun
- Sollentuna kommun
- Vaxholms stad
- Täby kommun
- Upplands Väsby
- AB SOLOM
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03211200 Majs, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 03221110 Rotfrukter, 03221112 Morötter, 03221113 Lök, 03221230 Paprika, 03222310 Bär, 03311000 Fisk, 15110000 Kött, 15112000 Fjäderfä, 15112130 Kyckling, 15312000 Potatisprodukter, 15331150 Bearbetade baljväxter, 15332290 Sylter, 15411200 Matolja, 15500000 Mejeriprodukter, 15530000 Smör, 15555100 Glass, 15612100 Vetemjöl, 15613100 Gryn, 15811000 Brödprodukter, 15811511 Färdiga smörgåsar, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel, 15831000 Socker, 15850000 Pastaprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15861000 Kaffe, 15871273 Majonnäs, 15872000 Örter och kryddor, 15872200 Kryddor, 15891500 Buljong
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen