518529-2020 - ResultatSverige-Lund: Tekniska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledare & projektledare - Serviceförvaltningen
Referensnummer: SN 2019/0093
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71356000 Tekniska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Serviceförvaltningen i Lunds kommun upphandlar genom denna förfrågan ramavtal för senare avrop av tekniska konsulttjänster inom fackområdena projektledare, projekteringsledare, byggledare och kontrollansvarig i samband med om-, till- och nybyggnation av fastigheter som serviceförvaltningen förvaltar eller kommer att förvalta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71356100 Tekniska kontroller, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen