518603-2020 - ResultatSverige-Östersund: Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisk- och administrativ förvaltning för Landstingsbostäder i Jämtland AB
Referensnummer: RS/301/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis
II.1.4.
Kort beskrivning
Ekonomisk- samt administrativ förvaltning för Landstingsbostäder i Jämtland AB.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa att beställarens ekonomi och administration hanteras stabilt, tryggt, legalt och professionellt med en leverantör som tar ett helhetsansvar för uppdraget.
Beställaren förvaltar ca 500 lägenheter.
Beställaren har för avsikt att teckna avtal med en (1) leverantör.
Avtalstiden är 1.1.2021 - 31.12.2022 med möjlighet för beställaren att förlänga i upp till 4 år.
Anbud lämnas på hela omfattningen och antagen leverantör ska kunna utföra samtliga åtgärder som efterfrågas.
Omfattning i detalj framgår i upphandlingsdokumenten som helhet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
70330000 Fastighetsförvaltning på arvodes- eller kontraktsbasis, 75123000 Fastighetsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalstiden är 1.1.2021 -31.12.2022 med möjlighet för beställaren att förlänga i upp till 4 år.