518608-2020 - ResultatSverige-Härnösand: Arkitekttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Tekniska konsulter
Referensnummer: UH-2019-044
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun inrättar ett:
Dynamiskt inköpssystem (DIS) för Tekniska konsulttjänster.
Viktig information:
Leverantören har möjlighet och rekommenderas att använda det elektroniska ESPD-formulär som finns tillgängligt i e-Avrop. Om Leverantören väljer att besvara ESPD-formuläret behöver inga bevis/intyg avseende uteslutningsgrunder bifogas i anbudet.
Vid punkt 9.1 och 9.2 ska ansökande inkomma med bevis vid ansökningstillfället.
Punkt 8.1 kontrollerar Beställaren själv om kravet uppfylls.
Punkt 8.2 a kontrollerar Beställaren själv om kravet uppfylls.
Punkt 8.2 b begär Beställaren om bevis och ansökande behöver inte lämna in bevis vid ansökningstillfället.
Punkt 8.3 behöver ansökande inte lämna in bevis vid ansökningstillfället.
Punkt 10 ska ansökande komma in med handlingar om det är aktuellt att åberopa andra företags kapacitet.
Med vänlig hälsning Johan Bölenius, ansvarig upphandlare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen