518626-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Elektrisk utrustning och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elmaterial och ljuskällor
Referensnummer: 18/117
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser ramavtal för el material och ljuskällor tex. kabel, relä, lysrör, LED-lampor, armaturer m.m.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende löpande behov av elmateriel såsom kabel, relä, timer, lysrör,gren/vägg-uttag, ledlampor, halogen, lysrör, armaturer m.m.Jönköpings kommun avser att teckna avtal med en elgrossist som har ett brett sortiment och utbud.Denna upphandling omfattar artiklar som inom branschorganisationen "Sveriges elgrossister" SEG betecknas i E-nummerlistor.
Omfattning
Avtalet omfattas även av e-handel vilket gör det möjligt för Beställaren att styra vilket sortiment som ska visas. Leverantören ska anpassa och endast visa det sortiment som beställaren vill ha för att få en styrning och köpa rätt artiklar. Artiklar som inte klarar ställda miljökrav ska inte visas i e-handeln.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31224000 Kopplingar och kontaktelement, 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 31400000 Ackumulatorer, primärceller och primärbatterier, 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor, 31600000 Elektrisk utrustning, 31681000 Eltillbehör, 31681410 Elmateriel, 31682000 Elektricitetsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen