51881-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mejerivaror, färsk frukt- och grönt, potatis och ägg
Referensnummer: KS 2021/337 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning
Upphandlingen avser är att säkerställa leveranser av mejeriprodukter, färsk frukt och grönsaker, potatis samt färska ägg till Karlskrona kommuns verksamheter inom skolmåltids-, fritids-, äldreomsorg och förskoleverksamheter, eller annan verksamhet där kommunen har måltidsservice.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03142500 Ägg, 03212100 Potatis, 03221000 Grönsaker, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlande myndighet
Karlskrona kommun org nr 212000-0829.
Ny måltidspolicy är på väg att skrivas fram, den har vid tidpunkt för annonsering av denna upphandling gått på återremiss och beslut kommer inte att tas förrän under våren. Den gamla policyn bifogas upphandlingsdokumenten. Den nya policyn kommer att ha ett fokus på bland annat att värna om miljön och eftersom allt vi äter påverkar miljö och klimat strävar kommunen mot att servera klimatsmarta måltider. Detta innebär att hänsyn tas till miljön i hela ledet från upphandling av råvaror till att minska svinnet vid tillagning, servering och från tallrikar. Syftet med policyn är även att säkerställa höga krav på livsmedelsleverantörer avseende miljöhänsyn, djurskydd, livsmedelskvalitet samt mänskliga rättigheter i arbetslivet.
Ett beslut togs i Kommunfullmäktige 200305 om att "Andel inköpta livsmedel från närområdet" ska ha ett målvärde på minst 40 %. Beslutet är bifogat upphandlingsdokumenten. Vi har i nuläget ingen färdig definition av vårt närområde men ett beslut kommer att tas under våren 2021. Men kommunen vill med denna upphandling påbörja arbetet mot att få in mer närproducerade livsmedel till köken.
Leveransställen framgår av Bilaga Leveransställen. Under avtalstiden kan förändringar, både fler eller färre, i antalet leveransadresser ske.