518814-2020 - ResultatSverige-Stockholm: Film- och videoproduktion
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmproduktion
Referensnummer: 2-3648/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92111000 Film- och videoproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal avseende filmproduktion för att avropa ifrån vid behov. Indelat i två områden, enkel och avancerad filmproduktion.
Delområde 1, Enkel filmproduktion
Med enkel filmproduktion menas korta nyhetsinslag och informativa bildspel för publicering på KI:s webbplats/-er och/eller sociala medier.
Delområde 2, Avancerad filmproduktion
Med avancerad filmproduktion menas t.ex. produktion av ett stort antal professorsporträtt i samband med årlig professorsinstallation, samt dokumentation av större evenemang, symposier, föreläsningar, konferenser och möten med vetenskaplig inriktning. Även längre produktioner av marknadsföringskaraktär som presenterar hela och/eller olika delar av verksamheten kan ingå.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med enkel filmproduktion menas korta nyhetsinslag och informativa bildspel för publicering på KI:s webbplats/-er och/eller sociala medier. Det kan handla om allt från att intervjua universitetsdirektören om en organisatorisk förändring till att berätta om en vetenskaplig studie så att den blir begriplig och intressant för allmänheten. Enkel grafik, textblock, collage av stillbilder och korta filmade intervjuer kan ingå i verktygspaletten. Längden på inslagen är vanligen inte längre än 2 minuter.
Med avancerad filmproduktion menas t.ex. produktion av ett stort antal professorsporträtt i samband med årlig professorsinstallation, samt dokumentation av större evenemang, symposier, föreläsningar, konferenser och möten med vetenskaplig inriktning. Även längre produktioner av marknadsföringskaraktär som presenterar hela och/eller olika delar av verksamheten kan ingå. Leverantören ska kunna leverera avancerad filmproduktion; allt från koncept, format och manus till produktionsteknik, efterbearbetning samt leverans av färdig film enligt beställning.