Typ av upphandlande myndighet Annan typ: kommunalägt bostadsbolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RAMAVTAL FÖR ENTREPRENAD- OCH REPARATIONSARBETEN -VS omr 1 och omr 2
Referensnummer: 202002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Arbetena består av; Byte av radiatorer, kranar, sanitetsporslin, avloppsledningsbyten m.m. i delar av fastighet. Rensning av avlopp. Stambyten, i delar av fastighet. Åtgärder i driftsutrymmen som t.ex. fjärrvärmecentraler, pumpar. Entreprenader vid om- och tillbyggnationer.
Fastighetsbeståndet består av ca 7 500 lägenheter, varav ca 1 050 studentbostäder. Förutom hyreslägenheter har beställaren även ca 180 lokaler
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen