518900-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Spektrometrar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fluorescence Lifetime Spectrometer
Referensnummer: IFM-2018-00580
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433000 Spektrometrar
II.1.4.
Kort beskrivning
This Invitation to Tender is for a system measuring steady-state and time-resolved Photoluminescence (PL) spectra, PL lifetime, and PL quantum yield for semiconducting materials. The system will be used for investigations of semiconductor materials in the form of solution, solid, powder, and film.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen