Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besökshantering- och bokningssystem
Referensnummer: KS 2020/00255
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett besökshantering-och bokningssystem som skall användas till att hantera besök och bokningar av resurser i Halmstads kommun. Det är en kommunlicens som efterfrågas då alla verksamheter som bedrivs i Halmstads kommun skall kunna använda systemet. Syftet att upphandla ett besökshantering-och bokningssystem är att uppnå en säkrare hantering av besökare, en effektivare besökshantering och bättre tillgänglighet och service till besökaren.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen