Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laboratoriegaser
Referensnummer: ORU 2.4.2 - 06081/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av laboratoriegaser till Örebro universitet och Karlstad universitet.
Upphandlingsobjekt
Örebro universitet och Karlstads universitet genomför en samordnad upphandling av ramavtal för laboratoriegaser.
Typ av kontrakt och kontraktstid
Ramavtal med kontraktsstart 1.2.2019 eller från ömsesidig signering, dock tidigast vid den planerade kontraktsstarten. Kontraktet löper t.o.m. 31.1.2021. Köparen har därefter rätt att förlänga kontraktet med maximalt 24 månader.
Vid eventuell förskjutning av kontraktsstart förlängs kontraktstiden med motsvarande förskjutning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24111000 Väte, argon, ädelgaser, kväve och syre, 44610000 Tankar, reservoarer, behållare och tryckkärl, 44612200 Gastuber
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen