519009-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall från Hovgården
Referensnummer: UVA-2023-01618
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transporter av avfall med lastväxlarfordon från Hovgårdens avfallsanläggning till beställarens upphandlade förbränningsanläggning.
Uppskattad volym per år: 24 600 ton för samtliga fraktioner.
Bonus utdelas till Leverantören för de transporter som utförs med vätgasfordon.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90512000 Avfallstransport
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen