519028-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avtal Stöd till PL inom Taktiska Datalänkar
Referensnummer: 17FMV9661-1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
FMV avser härmed att upphandla en individ på heltid som Inhyrd Personal. En och samme individ ska verka i rollen som stöd till projektledaren inom lednings- och sambandssystem, samt verka som teknisk expert inom internationella marina datalänkar.
Tjänsten innebär bland annat arbete i fartygs- och integrationsprojekt. De marina plattformarna med sina inbyggda system är mycket komplexa i sin helhet och FMV har, utöver plattform, ett totalt designansvar för de olika systemen ombord. Denna upphandling har nyss varit annonserad, men blev avbruten 2017-12-19 och läggs nu alltså upp igen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen