Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Takarbeten
Referensnummer: FSK 2018/550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45261000 Uppförande av taklag, takläggning och tillhörande arbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret upphandlar nu
— Ett ramavtal för takarbeten samt
— Ett driftavtal för tillsyn och underhåll av tak inklusive takskottning m m.
De två avtalen, d v s ramavtalet och driftavtalet, upphandlas i ett gemensamt upphandlingsförfarande där 3 leverantörer väljs ut som driftentreprenörer och ”ramavtalsentreprenörer”. För dessa avtal indelas byggnadsbeståndet i följande "områden" (se 06.3 Objektbeskrivning, Del 1).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45261100 Taklagsarbete, 45261210 Takläggningsarbete, 45261900 Reparation och underhåll av tak
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen