519032-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Enköping: Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ledningskartverk/verksamhetssystem
Referensnummer: TF2023/311
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförvaltningen inom Enköping kommun omfattar bland annat ansvar för vatten och avlopp (VA) samt verksamhet för allmän plats där gata och projekt, trafik och mobilitet samt park och natur ingår. Både dessa funktioner inom förvaltningen är i behov av ett nytt Ledningskartverk/verksamhetssystem.
VA kommer bland annat att använda systemet till stöd vid drift och underhåll, förnyelseplanering, statistikunderlag, samt dagvattenhantering etc.
Verksamhet för allmän plats kommer att använda systemet för att enhetligt hantera vägnätet och för smidigare hantering av lokala trafikföreskrifter samt uppdateringar mot Trafikverkets nationella databas.
Mer detaljerade uppgifter framgår av kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 700 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Delområde 1: Vatten och avlopp
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48451000 Programvara för affärsresursplanering, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72212451 Programvaruutvecklingstjänster för affärsresursplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se ovan.
Del nr: Delområde 2: Verksamhet för allmän plats
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72212330 Programvaruutvecklingstjänster för schemaläggning och produktivitet