519042-2021 - ÄndringSverige-Karlskrona: Vattenreningsutrustning
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reningsanläggning för förorenat vatten Pottholmen, inköp och drift
Referensnummer: KS 2021/8933 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42912330 Vattenreningsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en entreprenad, innehållande inköp av en komplett anläggning, idrifttagande av anläggningen, skötsel och underhåll samt reservdelar, funktionsansvar och garantier enligt upphandlingsdokumenten.
Leverans och montage av reningsanläggningen med utgångspunkt enligt NLM19 samt drift, skötsel och underhåll under hela avtalets längd.
Leverantören ska kunna åta sig rollen som Byggarbetsmiljösamordnare för planering och projektering (BAS-P) och Utförande (BAS-U).