Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järva friområde, park- och naturmarksskötsel 2018
Referensnummer: T2017-03635
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms stads trafikkontoret inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud för upphandling avseende en totalentreprenad för Park- och naturmarksskötsel av Järva friområde (Igelbäckens kulturreservat och Hansta naturreservat). Entreprenaden kräver stor kunskap och erfarenhet av extensiv park och naturmarkskötsel, i syfte att befrämja utvecklingen av Järva friområde som fritids- och rekreationsområde. Uppdraget består av flera delmoment och ska utföras enligt en upprättad skötselplan samt följa övriga föreskrifter. Målet är att finna en (1) leverantör som kan tillgodose skötselbehoven för hela Järva friområde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 26 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster, 77231000 Skogsskötsel, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen