See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nybron Borås - Nybyggnation av bro
Beskrivning: Upphandlingen avser Rivning av befintlig bro samt byggnation av ny bro för fordons- och gångtrafik. Därtill ska ombyggnation av västra strandkanten utföras för gångstråk, samt en ny kajmur anläggas för att bredda gatusektionen.
Intern identifierare: 2023-00126IN
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221110 Byggnation av bro, 45221111 Byggnation av vägbro
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000