519147-2025 - Resultat
Sverige – Andra samhälleliga och personliga tjänster – Ramavtal automationstjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal automationstjänster
Beskrivning: Ramavtalet avser tekniskt stöd vid behov inom VA-driftsystem och VA-automation med specialkompetens gällande den utrustning, system, program och de kommunikationslösningar NAV använder sig utav det överordnade SCADA- systemet (VA-operatör). Programspråk i PLC ska vara funktionsblock. Leverantören ska använda NAV’s märksystem, B och leverantör har genomgång av märksystem efter kontraktsskrivning.
Typ av förfarande: Öppet
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Annat
Huvudklassificering (cpv): 65000000 El-, vatten- och energiverk