519154-2021 - ÄndringSverige-Örnsköldsvik: Livsmedel, drycker, tobak o d
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel
Referensnummer: A 21-047 F
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Örnsköldsviks kommun upphandlar livsmedel för leveranser till kommunens kök inom skola, förskola, äldreboende, gemensamhetsboende, skolkafeterior och gymnasieskolans elevutbildning samt några andra enheter. Den totala volymen under år 2019 var ca 48,5 Mkr och för 2020 var det var ca 42,6 Mkr.