519173-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Monteringshus
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresmoduler för förskola och skola
Referensnummer: FN 2023/00071-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211000 Monteringshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Västerås stad avser upphandla ramavtal för hyresmoduler för förskola och skola.
Upphandlingen är uppdelad i två avtalsområden:
- Avtalsområde 1, hyresmodul för förskola och skola, 9-11 meter
- Avtalsområde 2, hyresmodul för förskola och skola, 12-15 meter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 26 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44211000 Monteringshus, 44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen