Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutensilier
Referensnummer: KS 2018/199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett heltäckande sortiment av köksutensilier såsom porslin, glas, bestick, kastruller m.m. för Ängelholms kommun.
Kommunen har för närvarande 190 stycken beställande enheter där de största beställarna är skolköken och äldreomsorgen. Leverantören ska kunna leverera till kommunens samtliga verksamheter.
Exakta siffror på tidigare års volym finns inte tillgängligt men uppskattas till cirka 900 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 39221110 Porslin, 39221120 Koppar och glas, 39240000 Bestick
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen