519194-2020 - ResultatSverige-Nora: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputstjänster 2021
Referensnummer: SBB2020-048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhällsbyggnadsförbundet Bergslagen är ett tekniskt kommunalförbund för kommunerna Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora. Förbundet arbetar inom områdena Gata/Park/Idrott, Avfall/Återvinning, Vatten/Avlopp och Lokalvård. Ytterligare information finns på kommunernas hemsidor, till exempel: www.lindesberg.se
Härmed inbjuder förbundet Er att inkomma med anbud gällande upphandling av ramavtal för fönsterputstjänster inom Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors kommunområden. För närmare information om uppdragets omfattning, se upphandlingsdokument
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911300 Fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Fönsterputs i kommunernas lokaler i Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg och Nora kommun.
Allmän information
Härmed inbjuder förbundet Er att inkomma med anbud gällande upphandling av ramavtal för fönsterputstjänster inom Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors kommunområden. För närmare information om uppdragets omfattning, se nedan.
På grund av semesterperiod kommer svar på eventuella frågor att lämnas, som tidigast under vecka 33 år 2020.
Omfattning
Aktuell upphandling genomförs som en så kallad delad upphandling. Anbud kan antingen lämnas på samtliga områden, alternativt på områdena A och B tillsammans, respektive C och D tillsammans, vilket innebär att en eller två leverantörer kommer att antas. Observera att anbud måste lämnas på två eller fyra hela kommunområden (A+B eller C+D, alternativt samtliga), det är alltså inte godtagbart att endast lämna anbud på vissa objekt inom något/flera områden.
A - Lindesbergs kommunområde
B - Nora kommunområde
C - Ljusnarsbergs kommunområde
D - Hällefors kommunomrde
Fönsterputsning ska utföras på förvaltningslokaler, skolor, lokaler för barnomsorg, äldreomsorg och liknande inom Nora, Lindesberg, Ljusnarsberg och Hällefors kommunområden. Antal objekt och deras adresser framgår av bifogade objektslistor, se bilaga A-D.
Om anbudsgivaren avser att lämna anbud enbart på två områden i upphandlingen, svara "inget anbud lämnas på detta område" för de områden där inget anbud lämnas.